Křesadlo 2017

08.12.2017

Ocenění dobrovolníků v Jihomoravském kraji - Křesadlo - se v Jihomoravském kraji uskutečnilo v roce 2017 poprvé.

"Cena Křesadlo patří lidem, kteří mají vůli a hlavně se chtějí zasadit pro jiné lidi mimo vlastní rodiny. Každý příběh je originální, každý stojí za zviditelnění. Bez dobrosrdečných dobrovolníků by na světě bylo méně radosti. Dobrovolnictvím ale vznikají i nová přátelství a vytváří se pouto napříč generacemi. Protože dobrovolnictví tvoří lepší svět, přál bych jižní Moravě, aby lidí ochotných nezištně pomáhat přibývalo a mezilidské vztahy se tak zlepšovaly," řekl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Na slavnostní předávání cen Křesadlo se v brněnském divadle na Orlí dostavilo 7.prosince 2017 nejen 9 oceněných dobrovolníků, ale i řada významných hostů. Ceny se udělovaly v sedmi kategoriích a nominováno bylo 52 dobrovolníků, čímž se jihomoravský region zařadil na přední místa republikového žebříčku. Odborná porota složená ze 7 významných osobností brněnského veřejného života vybrala vítěze v šesti kategoriích (kategorie 5. Kultura a umění zůstala bez nominace). Samotná veřejnost se do hlasování mohla také zapojit a hlasovat na webových stránkách pro jednoho dobrovolníka.

Patronem ceny Křesadlo v Jihomoravském kraji se stal herec Bolek Polívka, který byl i jedním z porotců.

Mezi dalšími hodnotiteli byli: Marek Šlapal (náměstek hejtmana Jihomoravského kraje), Jaromír Ostrý (ředitel Českého rozhlasu Brno), Petr Hladík (náměstek primátora města Brna), Markéta Pitrová (prorektorka pro rozvoj Masarykovy univerzity Brno), Kateřina Petrášová (Dobrovolnické centrum 67) a Milan Appel (ředitel CVČ Lužánky).

"Dobrovolníci jsou příkladem pro ostatní. Nic není v životě bez překážek, a pokud vám na té cestě pomůže empatický člověk, je to skvělé," sdělil náměstek Marek Šlapal, který předal cenu v kategorii vzdělávací a volnočasové aktivity.

Přehled oceněných v jednotlivých kategoriích:


1. Kategorie Sociální služby a zdravotnictví: Jana Medková, která navzdory svému zdravotnímu handicapu nerezignovala na aktivní život a chodí pomáhat klientům do domova pro seniory, a Alois Deutsch, jeden ze zakladatelů brněnské pobočky Bílého kruhu bezpečí, v níž působí mnoho let jako dobrovolník.

2. Kategorie Vzdělávací a volnočasové aktivity: Kristýna Homolková, Lucie
Strapáčová
za organizování plaveckých lekcí pro lidi s handicapem.

3. Kategorie Environmentální aktivity: Tomáš Horský za své aktivity pro spolek Větvení. Ten podporuje výsadbu stromů v přírodě.

4. Kategorie Komunitní dobrovolnictví: Zuzana Fiedlerová za své aktivity podporující komunitní život v Padochově u Oslavan.

5. kategorie Dobrovolnictví v kultuře a umění: nikdo nebyl nominován

6. Kategorie Humanitární a rozvojová pomoc: Monika Zemanová za dobrovolnickou práci po celém světě.

7. Kategorie Lidská práva: Kareem Taha, který dobrovolně sdílí se studenty a žáky škol své životní zkušenosti zahrnující věznění, mučení, útěk z vlasti a složitou cestu k azylu v České republice.

8. Kategorie Cena veřejnosti: Jana Medková (současně oceněná v kategorii sociální služby a zdravotnictví)