Křesadlo 2018

05.12.2018

Slavnostní vyhlášení výsledků 2. ročníku ceny Křesadlo za Jihomoravský kraj se uskutečnilo v úterý 4.prosince 2018 v 17:30 v brněnském Sále Milosrdných bratří, Vídeňská 7.

Vítězové vzešli ze 6 kategorií na základě rozhodnutí poroty (v kategorii 7. Humanitární a rozvojová pomoc nebyl nikdo nominován). V samostatné 8. kategorii Divoká karta držitele vybrala široká veřejnost. Jedním z předávajících ceny Křesadlo byl  krajský radní Tomáš Soukal.

Na ocenění bylo nominováno 41 dobrovolníků. V jednotlivých kategoriích zvítězili a symbolickou cenu křesadlo obdrželi:
1. kategorie Sociální služby a zdravotnictví: Marie Štorková oceněná za své aktivity pro Bílý kruh bezpečí, Jolana Minaříková-Obrdlíková, za pomoc zdravotně a mentálně postiženým spoluobčanům,
2. kategorie Vzdělávací a volnočasové aktivity: Milada Váňová za svoji pedagogickou činnost pro osoby v sociální nouzi při Armádě spásy, Milan Appel za práci s dětmi a mládeží,
3. kategorie Environmentální aktivity: Petr Gutman za péči o stromy a životní prostředí ve Strachotíně a okolí,
4. kategorie Lidská práva: Hana Strašáková a Ondřej Zeman za iniciativu Společně Brno,
5. kategorie Dobrovolnictví v kultuře a umění: Pavla Dvorská za výtvarné aktivity pro osoby s mentálním postižením,
6. kategorie Komunitní dobrovolnictví: Svatopluk Žamboch za celoživotní činnost pro Unii neslyšících,
7. kategorie Humanitární a rozvojová pomoc: nikdo nebyl nominován,
8. kategorie Cena veřejnosti: Hana Strašáková a Ondřej Zeman.

"Fascinuje mě nezištnost těchto nadšenců, kteří svou činností křesají jiskry něčeho dobrého. Jejich touha a vůle pomoci usnadňuje život potřebným lidem a zároveň dělá svět lepším. Jsem moc rád, že se náš region může pyšnit takovýmito dobrovolníky, a věřím, že zde máme i spoustu dalších ochotných lidí s dobrým srdcem. Patří jim můj obdiv," řekl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Iniciátorem projektu Křesadlo je organizace HESTIA - Centrum pro dobrovolnictví, která ocenění realizuje od roku 2001 v jednotlivých regionech České republiky. Akci pak zorganizoval Jihomoravský kraj ve spolupráci s městem Brnem a neziskovou organizací Maltézská pomoc. Hlasování se uskutečnilo ve dnech 9. - 22. listopadu 2018. V odborné porotě zasedli: Tomáš Soukal (radní Jihomoravského kraje pro oblast kultury a památkové péče), Petr Hladík (1. náměstek primátorky statutárního města Brna), Jana Medková (držitelka Křesadla za rok 2017 v kategoriích Sociální služby a zdravotnictví a Cena veřejnosti), Karolína Hušáková (koordinátorka dobrovolnického centra DC67), Danuše Nerudová (rektorka Mendelovy univerzity), Jan Souček (ředitel televizního studia ČT Brno) a Bolek Polívka (herec a patron ceny Křesadlo).

Videoreportáž České televize o loňském ročníku Křesadla si můžete prohlédnout ve Zprávách z regionů v archivu ČT (přibližně ve 14. minutě pořadu) pod odkazem:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/318281381991205?fbclid=IwAR3fiXbBH8OoXxg37W-QyW8qc3diczU2Nar2qId1cmZkCnvkkp5pHt8FXtM